Skip to content

Jak wykorzystać kursory myszy facylitując zdalne spotkanie

Wirtualna tablica podczas zdalnego spotkania umożliwia zaangażowanie uczestników na bardzo wiele różnych sposobów. Warto wykorzystać nieszablonowe sposoby, które nie wymagają od uczestników zbyt dużego nakładu sił. Jednym z nich jest użycie widocznych kursorów myszy jako narzędzia do zebrania odpowiedzi na pytania.

Gdy planujesz aktywności na zdalne spotkanie, musisz utrzymać zaangażowanie uczestników na odpowiednio wysokim poziomie. Początkowe, nawet bardzo proste aktywności mogą spowodować, że w dalszej jego części będą bardziej otwarci i chętni do pracy.

Wirtualna tablica, taka jak Miro lub Mural, pozwala wykorzystać w tym celu kursory myszy, którymi uczestnicy mogą wskazywać wybrane obiekty. Efekt może być szczególnie ciekawy gdy na spotkaniu jest dużo osób.

Zdalna retrospektywna, w której wzięło udział ponad 300 osób (źródło: Miro.com)

Jeśli zamierzasz wykorzystać tą opcję, uprzedź o tym uczestników i poproś ich o włączenie widoczności kursorów. W tym celu wystarczy kliknąć widoczną na poniższym obrazku ikonę. Pamiętaj jednak, że niektóre osoby mogą źle znosić dużą liczbę szybko poruszających się na ekranie znaczników.

Pokazuj kursory myszy w Miro

Kursory myszy można wykorzystać w przeniesieniu do świata wirtualnego aktywności takich jak Plemiona, Konstelacje i inne.

Na czym polegają Plemiona?

Plemiona to proste ćwiczenie, które możesz przeprowadzić w dowolnym, fizycznym lub wirtualnym miejscu. Polega na przedstawieniu jakiegoś twierdzenia lub pytania, a zadaniem uczestników jest wybranie jednej z dwóch opcji lub po prostu odpowiedzenie “Tak” lub “Nie”. 

Plemiona - wersja klasyczna

Nazwa ćwiczenia nawiązuje do grup, jakie tworzą uczestnicy. Wystarczy określić, w którym miejscu powinny stanąć osoby zgadzające się z pierwszą opcją, a gdzie ich przeciwnicy. Pytania mogą być najróżniejsze, na przykład:

  • Częściej pijecie kawę niż herbatę
  • Wolicie koty od psów
  • Wolicie jeść pizze niż hamburgera
  • Ostatni sprint był sukcesem

Ćwiczenie może być bardzo zabawne dla uczestników i szybko ich rozruszać. Jeśli grupa nie pracowała wcześniej razem, można je wykorzystać do poznania się. Po kilku przykładach możesz zapytać, czy ktoś chciałby sam wymyślić pytanie.

Dobrym pomysłem jest wykorzystanie tej aktywności do wprowadzenia w temat, jakim będą się zajmować uczestnicy. Można zacząć od pytań rozrywkowych, a następnie przejść do związanych z celem spotkania.

Plemiona na zdalnym spotkaniu

Praca zdalna nie ogranicza tego ćwiczenia. Wirtualna tablica umożliwia przeprowadzenie go w niezwykle prosty sposób z użyciem kursorów myszy uczestników. 

Należy wcześniej przygotować obiekty z napisami, określającymi możliwe opcje wyboru. Po zadaniu pytania wystarczy poprosić uczestników o najechanie kursorem myszy na wybraną przez nich odpowiedź. 

Inną opcją może być wcześniejsze umieszczenie na wirtualnej tablicy zdjęć opcji, spośród których uczestnicy będą dokonywać wyboru. 

Wirtualne Plemiona

Na czym polegają Konstelacje

Konstelacje są bardzo podobnym ćwiczeniem do poprzedniego. Różnica polega na tym, że uczestnicy odpowiadają w jakim stopniu zgadzają się z danym stwierdzeniem lub jak bardzo ich ono dotyczy. Może to być na przykład:

  • Jak daleko mieszkasz od centrum Polski?
  • Ile procent swojego czasu poświęcasz na granie w gry?
  • W jakim stopniu uważasz, że ostatni projekt był udany?

Gdy je przeprowadzasz, musisz w jakiś sposób zwizualizować skalę. Jedną z opcji jest poproszenie aby osoby, które całkowicie zgadzają się z danym stwierdzeniem, stanęły pośrodku sali. Możesz dodatkowo użyć jakiegoś znacznika.

Każdy, kto nie zgadza się w pełni, może to określić stając w odpowiedniej odległości od środka. Nazwa ćwiczenia pochodzi od tworzących się grup, które wyglądają jak konstelacje gwiazd w pewnej odległości od centrum.

Konstelacje - wersja klasyczna

Inną wersją tego ćwiczenia jest określenie skali ścianami lub znacznikami. Przy jednej stają osoby całkowicie zgadzające się z danym stwierdzeniem, przy przeciwnej ci, którzy mają odmienne zdanie. Pomiędzy jest miejsce dla mniejszej lub większej akceptacji.

Konstelacje i wirtualna tablica

Tak jak w poprzednim przypadku, niezwykle łatwo przeprowadzić to ćwiczenie facylittuąc spotkanie on-line. Wystarczy, że przygotujesz odpowiednie obiekty na wirtualnej tablicy i poprosić uczestników o umiejscowienie kursora myszy na skali. Mogą to być okręgi podobne do tarczy lub linia z zaznaczoną skalą. Popularne wirtualne tablice posiadają szablony, z których możesz skorzystać.

Konstelacje - wersja na spotkanie on-line

Oznaczanie na mapie

Pewną wariacją wyżej opisanych ćwiczeń podczas spotkania zdalnego jest wykorzystanie mapy. Można w ten sposób zapytać uczestników skąd się łączą, w jakim odwiedzanym kraju czuli się najlepiej lub do jakiego najbardziej chcieliby się wybrać. 

Jeśli zamierzasz spędzić chwilę na porozmawianiu o wynikach, warto zamiast kursorów myszy wykorzystać na przykład wirtualne pinezki. Wyniki będą widoczne przez dłuższy czas.

Zebranie feedbacku

Kursory myszy na wirtualnej tablicy możesz także wykorzystać do szybkiego zbierania feedbacku, gdy kończysz zdalne spotkanie. Wystarczy w tym celu przygotować kilka obiektów z napisami, cyframi lub kolorami i poprosić uczestników o wyrażenie opinii kursorem myszy. Może to być wstępny krok przed poproszeniem o napisanie bardziej szczegółowych informacji na wirtualnych karteczkach.

Zdalne spotkanie i zbieranie feedbacku

Published inAgile

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *