Praca zdalna może być analizowana z różnych perspektyw. Niektórym firmom kojarzy się mocno z brakiem kontroli i świadomym obniżeniem wydajności przez pracowników. Z mojej perspektywy wygląda to inaczej. Częściej widzę przypadki osób, które pracując zdalnie, wciągają się w obowiązki zbyt intensywnie. Prowadzi to do poważnych konsekwencji, takich jak zmęczenie, spadek wydajności a nawet wypalenie zawodowe. Warto zwrócić na to uwagę i zmniejszyć ryzyko problemów.
Praca zdalna z łóżka to oszczędność czasu?
Budzisz się rano, przeciągasz, a pierwszą rzeczą jest uruchomienie komputera. Skoro nie musisz jechać do biura, możesz od razu sprawdzić pocztę i zrobić najpilniejsze rzeczy. Może z samego rana masz jakieś spotkanie? Nie włączysz kamery, bo możesz zostać w wygodnym łóżku.
Po jakimś czasie przypominasz sobie, że można zjeść śniadanie. Szybka kanapka i powrót do dalszej pracy. Są osoby, które w takim trybie pracują cały dzień. Daje im to złudne poczucie zapracowania, które nie jest wydajne i może prowadzić do frustracji i wypalenia.
Zatarcie granicy pomiędzy pracą a życiem prywatnym
Taki tryb pracy powoduje, że twoja praca zdalna zaczyna mocno przenikać się z pozostałą częścią dnia. Warto pamiętać, że może to mieć wpływ nie tylko na twoje samopoczucie, ale także pozostałych domowników.
W firmie wszystko jest jasne. Masz swoje biurko, spotkania odbywają się w osobnej sali, zazwyczaj masz też dostęp do jakiejś strefy relaksu. Może to być kuchnia, ale także pokój z piłkarzykami, ping-pongiem lub bilardem. Dziś nie tylko branża IT dba o to, aby pracownicy mogli się zrelaksować.
W przypadku pracy zdalnej sytuacja wygląda trochę inaczej. Twoje mieszkanie, w którym spędzasz czas prywatny, staje się jednocześnie twoim biurem. Fizyczne wejście i wyjście z budynku firmy może pomagać w rozgraniczeniu tych dwóch światów, więc jak stworzyć jego odpowiednik?
Stwórz swoje poranne rutyny
Mój początek dnia w przypadku pracy zdalnej nie różni się szczególnie w stosunku do czasu, gdy jeździłem do biura. Zanim włączę komputer muszę zjeść śniadanie, wziąć prysznic, przebrać się. Takie czynności mogą się wydawać oczywiste, ale wiele osób postępuje w odmienny sposób, opisany wcześniej.
Wszystkie te poranne czynności powodują, że powstaje wyraźniejsza granica pomiędzy sypialnianym łóżkiem a pierwszym zadaniem w pracy. Nie musisz jednak na tym poprzestawać.
Są okresy, że dorzucam do swojego poranka jakiś krótki (ale intensywny) trening, maksymalnie 10-15 min. Bywały czasy, że wstawałem wcześniej i wychodziłem pobiegać lub pojeździć na rowerze. Obecnie jednak cenię sobie bardziej dodatkową godzinę snu, a trening robię wieczorem.
Innym pomysłem może być zrobienie krótkiego spaceru, szczególnie w cieplejszym okresie roku. Znam osoby korzystające z home office, które zanim zaczną pracę, robią pięciominutowy spacer wokół domu. Dzięki temu mają namiastkę “wyjścia do pracy”.
Jaki dress code na home office?
Pisałem kiedyś o tym, dlaczego warto przy pracy zdalnej korzystać z kamery, a piżama może być w tym przeszkodą. Oczywiście nie chcę nakłaniać cię do noszenia oficjalnego stroju (chyba, że to lubisz, albo tego wymaga twoja praca), ale ciekawym trikiem jest rozgraniczenie nim świata pracy oraz prywatnego.
Jeśli więc normalne po domu lubisz chodzić w dresie, ale do biura wybierasz się w dżinsach, stosuj podobną zasadę przy pracy zdalnej. Ja robię to codziennie i kończąc pracę zakładam luźniejszy strój. Jest to dla mnie dodatkowy, podświadomy sygnał mówiący “na dziś koniec, teraz jest czas prywatny”.
Jeśli uważasz, że przebieranie jest niepotrzebne, możesz zastosować trik z kapciami. Po prostu kup sobie dodatkowe, których używać będziesz tylko w godzinach pracy. Ich ściągnięcie możesz traktować jak wyjście z biura.
Zaplanuj swoje przerwy przy pracy zdalnej
Wciągnięcie się w zadanie lub dłuższe spotkanie może spowodować, że przez dłuższy czas nie wstaniesz od komputera. To kiepskie zarówno ze względu na zdrowie fizyczne jak i psychiczne.
Podobnie jak swoje zadania, możesz zaplanować przerwy w pracy. Tak samo jak w biurze pamiętaj, aby raz na jakiś czas wstać i zrobić kilka kroków. Pracując z innymi często ktoś wyciąga cię do kuchni na kawę lub herbatę, teraz musisz sam o to zadbać.
Zaplanuj też w ciągu dnia jakąś dłuższą przerwę, w trakcie której zjesz lunch. Znam osoby, które wstawiają w tym celu w swój kalendarz odpowiedni bloczek.
Jeśli sam planujesz swój dzień pracy, możesz w tym celu wykorzystać technikę Pomodoro. Wspomaga ona koncentrację na wykonywanych zadaniach, uwzględniając jednocześnie krótsze i dłuższe przerwy na odpoczynek.
Przygotuj swoje miejsce pracy w domu
Tak więc zjadłeś śniadanie, przebrałeś się i zaplanowałeś dzień. Jak jednak zorganizować swoje domowe biuro, aby odgraniczyć je od strefy prywatnej?
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie osobnego pokoju przeznaczonego tylko do pracy. Nie każdy może sobie jednak na to pozwolić. Szczególnie, gdy obecni są inni domownicy, korzystający z twojego biura.
Gdy nie możesz skorzystać z osobnego pomieszczenia, postaraj się wygospodarować możliwe ciche i spokojne miejsce, w którym inne osoby przebywają rzadziej. Dość złym pomysłem może tu być kuchnia, lepsze będzie już biurko ustawione w kącie pokoju.
Musisz być ostrożny w przypadku sypialni. Może to być rozwiązanie, jeśli jest to jedyne miejsce umożliwiające pracę. Pamiętaj jednak, że kojarzy się z odpoczynkiem i relaksem. Praca zdalna może spowodować, że po obudzeniu się będziesz włączać komputer i zaczynać od razu pracę, o czym już wcześniej wspominałem.
Jeśli masz możliwość urządzić sobie kącik do pracy, zainwestuj koniecznie w odpowiedniej wielkości biurko oraz wygodne krzesło. Spędzisz w nim trochę czasu i twoje plecy na pewno ci za to podziękują. Możesz to potraktować jako oszczędności na późniejszych wizytach u ortopedy lub fizjoterapeuty.
Wybierz się do kawiarni lub coworking space
W momencie pisania tego tekstu (pandemia COVID-19) poniższe sposoby mogą być mocno ograniczone. Stanowią jednak świetną alternatywę i mam nadzieję, że niebawem będziemy mogli z nich korzystać.
Gdy nie masz możliwości wygospodarowania osobnego miejsca do pracy, a chcesz wyznaczyć granicę pomiędzy pracą a życiem prywatnym, możesz pójść do jednej z okolicznych kawiarni. Jeśli chcesz wypić dobrą kawę, przy okazji możesz popracować w spokoju na laptopie.
Podobnym rozwiązaniem może być coworking. Są to specjalne miejsca udostępnione osobom pracującym zdalnie, z którego mogą skorzystać jak z biura. Może to być opcja płatna, w niektórych hipermarketach zdarzają się jednak takie przestrzenie udostępniane darmowo.
Takie opcje możesz wykorzystać także okazyjnie, gdy potrzebujesz większego skupienia przez krótszy okres ciągu dnia.
Praca zdalna na prywatnym komputerze
Kolejnym aspektem, który może powodować zacieranie się granicy pomiędzy pracą a życiem prywatnym jest komputer. Najłatwiej uniknąć problemów przez używanie oddzielnych urządzeń. Jeśli twoja firma daje ci laptopa, a posiadasz też prywatny komputer, sprawa jest prosta. Po prostu korzystaj z odpowiedniego urządzenia w zależności od przeznaczenia.
Co zrobić, gdy masz tylko jeden komputer? Możesz stworzyć osobne profile w systemie operacyjnym. Bez problemu możesz posiadać jedno konto do pracy, a inne do spraw prywatnych.
Zarówno w przypadku osobnego komputera, jak i konta, warto zadbać o dopasowanie zestawu aplikacji. Gdy pracujemy, nie potrzebujemy dostępu do gier, czy innych rozpraszaczy. Działa to także w drugą stronę. Gdy jesteśmy “po godzinach”, nie musimy być bombardowani powiadomieniami z firmowego maila. Praca zdalna w różnych strefach czasowych może doprowadzić, że będziesz wieczorami odpisywał na maile kolegów lub koleżanek z USA, znacznie rozciągając swoje godziny pracy.
Podobne ryzyko może powstać, gdy instalujesz na prywatnym telefonie firmowe komunikatory. Sam to robię z uwagi na mobilność, jednak po skończonej pracy staram się nie odpowiadać na firmowe wiadomości (wiadomo, jakiś wyjątek może się zdarzyć).
Be First to Comment