Skip to content

Recenzja książki Factfulness

Tym artykułem chciałem rozpocząć serię wpisów dotyczącą książek, którymi według mnie może się zainteresować każdy związany z podejściem agile. Na pierwszy ogień trafiła jednak pozycja teoretycznie niezwiązana z tą tematyką. Factfulness jest jednak książką niezwykle wartościową, a zawarte w niej informacje przydadzą się praktycznie każdemu.

Tematyka poruszana w książce

Pełny tytuł książki, której autorem jest Hans Rosling, to “Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy”. Już sam tytuł sugeruje, że zawarta w niej treść ma na celu pokazanie nam z innej perspektywy tego, co nas otacza.

Książka jest napisana niezwykle ciekawie i już od samego początku może zmienić nasze postrzeganie świata. Rozpoczyna się od teoretycznie prostego testu, jednak jego wyniki mogą być dosyć zaskakujące.

W kolejnych rozdziałach autor pokazuje jak stereotypy, błędy poznawcze, niesprawdzone opinie innych lub media wpływają na naszą ocenę sytuacji i często wprowadzają w błąd. Zwraca uwagę jak ważne jest bazowanie na faktach, co w obecnym świecie nie jest proste. Podpowiada jak radzić sobie z nadmiernym pesymizmem, strachem, wyolbrzymianiem, generalizowaniem, szukaniem winowajcy lub uleganiem pojedynczej perspektywy.

Co dało mi przeczytanie Factfulness

Po pierwsze książka Factfulness zmieniła sposób, w jaki patrzę na wiele spraw, zarówno w pracy jak i życiu prywatnym. 

Po lekturze książki zwróciłem jeszcze większą uwagę na to, że w otaczającym nas świecie jest dużo pozytywnych rzeczy, które umykają nam przez utrwalone stereotypy lub brak aktualnej wiedzy. Zarówno w kwestii zmiany poziomu życia w różnych krajach, zagrożeń na świecie czy przeludnienia.

Dzięki temu zwracam też większą uwagę na fakty w pracy. Gdy widzę jakieś działanie zespołu lub osób, staram się nie wyciągać pochopnych wniosków, ale uzyskać więcej informacji. Czy na pewno nie nadinterpretuję jakiś zachowań? Czy mam pełny obraz danej sytuacji? A może to jakaś kolejna pułapka myślenia w którą wpadłem i problem leży w zupełnie innym miejscu? Albo w ogóle nie ma żadnego problemu?

W pracy jestem też znacznie bardziej podejrzliwy w stosunku do “twardych danych” jakimi dysponuję. Staram się potwierdzić, że są wiarygodne i w jaki sposób zostały zebrane. Łatwo jest dać się zmanipulować metrykami, które zostały źle dobrane lub wyrwane z kontekstu.

Kto powinien przeczytać Factfulness

Tak jak napisałem we wstępie, jest to właściwie książka dla każdego, niekoniecznie związanego z Agile. Otwiera oczy na wiele spraw związanych z otaczającym nas światem, pokazuje jak łatwo ulegamy stereotypom, manipulacjami lub jak nasz umysł upraszcza sobie niektóre rzeczy.

Każdy Scrum Master, Agile Coach oraz Manager znajdzie w Factfulnees wiele informacji, które przydadzą mu się w pracy. Po jej lekturze łatwiej bazować na faktach przy wspomaganiu zespołów lub indywidualnych osób.

Czy warto przeczytać Factfulness

Właściwie ten akapit nie jest potrzebny, biorąc pod uwagę mój wcześniejszy opis. Factfulness mogę zdecydowanie polecić każdemu. Jeśli cię nie przekonałem, to może zrobi to rekomendacja umieszczona na okładce polskiego wydania, której autorem jest Bill Gates:

Jedna z najważniejszych książek, jakie przeczytałem. To niezbędny przewodnik podpowiadający, jak myśleć w rzeczowy sposób o świecie.

Published inZwinna czytelnia

One Comment

  1. Magda Magda

    Właśnie rozpoczęłam czytanie tej pozycji i zastanawiam się czy to co przekazuje autor jest nadal aktualne jeśli chodzi o otaczający nas świat. Książka pisana była przed pandemia, która wywróciła wiele spraw do góry nogami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *