Skip to content

Moje ulubione podcasty o tematyce agile

Jak urozmaicić sobie czas w drodze do pracy? Co można robić podczas biegania lub treningu na siłowni? Słuchanie muzyki jest rozwiązaniem, ale czy można ten czas wykorzystać lepiej? Ja jakiś czas temu stałem się miłośnikiem podcastów i bardzo się cieszę, że mogę zdobywać w ten sposób wiedzę jak być bardziej agile.

W tym wpisie będę chciał się podzielić podcastami, które szczególnie przypadły mi do gustu jeśli chodzi o zwinne zarządzanie, komunikację, Scrum, Kanban oraz inne, związane z tą tematyką. Kolejność na liście nie jest przypadkowa, ale nie stanowi też rankingu. Pierwsze pozycje są anglojęzyczne, w dalszej części tekstu przedstawiam polskie podcasty.

Agile for Humans

Podcast Agile For Humans

Twórcą podcastu jest Ryan Ripley, doświadczony Scrum Master i trener, który szczególnie skupia się na ludziach i interakcjach. Do audycji zapraszane są bardzo często znane w agilowym świecie osoby, rozmowy utrzymane są w luźnej i zabawnej atmosferze. To dzięki temu podcastowi zrozumiałem, że zwinność to nie tylko Scrum lub Kanban, lecz odpowiednie podejście. Przekonałem się też do podejścia #noestimates.

Agile Coffee

Podcast Agile Coffee

Od tej pozycji zacząłem swoją przygodę z podcastami. Stworzył go Victor ‘Vic’ Bonacci, audycja stosuje format Lean Coffee. Wraz z zaproszonymi gośćmi przeprowadza rozmowy na niezwykle interesujące tematy. W ostatnim czasie nie pojawiają się nowe odcinki, ale warto sięgnąć do archiwalnych.

A Scrum Master Toolbox

Podcast Scrum Master Toolbox

Stworzony przez Vasco Duarte, pomysłodawcę podejścia #noestimates. Podcast jest kopalnią wiedzy dla każdego Scrum Mastera i Agile Coacha, składa się z wielu, nagrywanych codziennie, krótkich odcinków. Większość to kilkunastominutowe wywiady, przeprowadzone z zaproszonymi gośćmi, skupiające się na wybranym narzędziu, technice lub problemie.

Collaboration Superpowers

Podcast Collaboration Superpowers

Podcast skupiający się na pracy z zespołami rozproszonymi, twórcą jest Lisette Sutherland. Obowiązkowa pozycja dla osób, które chcą zadbać o odpowiednią komunikację oraz stworzenie środowiska, w którym ludzie będą działać efektywnie, niezależnie od tego, w jakim miejscu na ziemi się znajdują.

Manager Plus

Podcast Manager Plus

Pierwszy polski podcast, jaki dodałem do swojej listy. Jego twórcą jest Mariusz Chrapko, na co dzień pomagający firmom w procesie wdrażania i adaptacji zwinnych metod pracy. Tematyka poszczególnych odcinków jest zróżnicowana i związana z szeroko rozumianym zwinnym zarządzaniem. Nagrania mają najczęściej formę wywiadu, zapraszani są bardzo ciekawi goście. Podcast realizowany jest niezwykle profesjonalnie, słucha się go jak dobrej audycji radiowej.

Porządny Agile

Podcast Porządny Agile

Kolejny polski podcast, który prowadzą Jacek Wieczorek oraz Kuba Szczepanik. Autorzy w trakcie odcinka skupiają się na jednym, wybranym temacie związanym ze światem agile. Usłyszeć można wiele przydatnych porad i ciekawych przemyśleń na temat technik oraz narzędzi, jakie można stosować podczas pracy w zwinnej organizacji.

Kanban przy kawie

Podcast Kanban przy kawie

Najmłodszy podcast w moim zestawieniu, ale przypadł mi na tyle do gustu, że postanowiłem go umieścić w artykule. W tym momencie seria składa się z sześciu odcinków, których autorem jest Radek Orszewski. Jak widać po nazwie, tematyką audycji jest Kanban i związane z jego poprawnym prowadzeniem wyzwania.

Podsumowanie

Powyższa lista nie zawiera wszystkich podcastów, jakie mam obecnie na swojej liście. Przedstawione w artykule szczególnie mi się podobają, dlatego postanowiłem się nimi podzielić. Być może w przyszłości powstanie kolejny tekst, uzupełniający listę o dodatkowe pozycje. 

Jeśli słuchasz jakiegoś podcastu o tematyce agile, a nie znalazł się w moim zestawieniu, podziel się nim w komentarzu.

Published inAgile

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *